Niepowtarzalne, wyjątkowe

Dodatki ślubne

Prezentowane dodatki ślubne są dedykowane specjalnie sukniom ślubnym. Część z naszej biżuterii wykonywana jest ręcznie na wyłączność naszych salonów.






Po wyborze idealnej sukni ślubnej przychodzi czas na dopasowanie do niej dodatków. Ważne, by biżuteria, ozdoby do włosów czy obuwie zostały dobrane nie tylko do fasonu i koloru kreacji, lecz także do urody i charakteru panny młodej. Dzięki temu stworzą spójną, elegancką kompozycję, która podkreśli wyjątkowość ślubnego dnia.


Dodatki ślubne do włosów – welon, wianek czy fascynator?


Najbardziej klasycznym dodatkiem ślubnym jest welon. Najczęściej wykonuje się go z tiulu lub szyfonu. Może być koronkowy, ozdobiony lamówką, haftem, cyrkonami… Jeszcze kilka wieków temu opuszczony na twarz panny młodej miał chronić ją przed kuszeniem przez demony i inne siły piekielne. Obecnie jest przede wszystkim symbolem czystości uczuć i niewinności oraz stylowym dopełnieniem ślubnej stylizacji.


Przy wyborze welonu należy kierować się przede wszystkim stylem sukni (do klasycznych kreacji zazwyczaj dopasowuje się długie welony, do bardziej nowoczesnych – zwłaszcza z odkrytymi plecami – krótkie), jej kolorem oraz sylwetką panny młodej (ogólna zasada głosi, by nie wybierać welonu kończącego się w tym miejscu, od którego chcesz odwrócić uwagę). Welon nie powinien również przyćmiewać sukni i urody panny młodej.


Do najpopularniejszych rodzajów welonów należą:



  • Champel, czyli welon kościelny – jest długi i miękko ciągnie się po podłodze. Doskonale współgra z klasycznymi, sięgającymi ziemi sukniami – także tymi z trenem. Najczęściej jest bogato zdobiony haftami i koronką.

  • Welon katedralny – najdłuższy rodzaj welonu, osiągający długość nawet kilku metrów. Można je zobaczyć przede wszystkim na… relacjach ze ślubów królewskich.

  • Mantilla – welon inspirowany hiszpańskim strojem ludowym. Jest cięty z koła, a jego brzegi są ozdobione koronką. Zwykle ma długość około 100 cm.

  • Flyaway, czyli welon do ramion – ma zazwyczaj długość około 50 cm. Jest wygodny (nie krępuje ruchów), a jednocześnie pasuje do większości modeli sukien ślubnych.

  • Welon średniej długości – sięga do poziomu biustu, optycznie wysmuklając sylwetkę i podkreślając urok bogato zdobionej ślubnej kreacji.

  • Welon półdługi – ma długość około 70 cm i sięga do łokcia lub do poziomu talii. Doskonale komponuje się z prostą suknią ślubną lub suknią ślubną w literę A. Nie poleca się łączenia go z fasonem księżniczki (kończy się tam, gdzie princessa zaczyna się rozszerzać).

  • Welon długi – sięga do końca dłoni, dlatego też bywa nazywany welonem typu Fingertip. To jeden z najpopularniejszych welonów – pasuje zarówno do długich, zdobnych sukien, jak i skromniejszych modeli.

  • Ballerina, czyli tzw. welon do walca – nie dotyka podłogi, ale jest dłuższy niż za kostkę. Dobrze komponuje się ze wszystkimi modelami sukni ślubnych.


Istotny jest również sposób podpięcia welonu – należy bowiem dopasować go do fryzury ślubnej. Upięcie welonu nad włosami optycznie wydłuża sylwetkę, mocowanie go pod kokiem pozwala natomiast wyeksponować fryzurę.


Welon to jednak niejedyne rozwiązanie. Coraz więcej panien młodych decyduje się na zastąpienie go wiankiem (takie rozwiązanie pasuje zwłaszcza do sukni ślubnych boho i uroczystości w rustykalnym stylu), toczkiem z woalką (idealnie komponuje się z sukniami vintage) lub oryginalnym fascynatorem, ozdobionym piórkami, kamieniami, wstążkami itp.


Biżuteria ślubna – nie tylko kolia i kolczyki


Do sukni w kolorze śnieżnej bieli poleca się srebro lub platynę, natomiast do kreacji w barwie ecru – złoto. Dużą popularnością cieszą się perły i kamienie Svarowskiego. Prawdziwym hitem od kilku sezonów jest również… sutasz, czyli biżuteria wykonana techniką misternego haftu. Istotny jest również kształt kolczyków i naszyjnika:



  • długie kolczyki optycznie wysmuklą okrągłą twarz;

  • duża kolia przykuje uwagę do zgrabnej szyi, odsłoniętej przez dekolt w kształcie serca;

  • pociągłą twarz zrównoważą rozłożyste modele kolczyków.


Warto jednak pamiętać, że biżuteria ślubna to nie tylko kolczyki, kolia i bransoletka. Niezwykle efektownie prezentują się również ślubne ozdoby do włosów w postaci biżuteryjnych grzebieni wysadzanych połyskującymi kamieniami lub diademów, sprawiających, że panna młoda wygląda jak księżniczka z bajki.


Dodatki do sukni ślubnej – szale i bolerka


Szal lub bolerko to nie tylko kwestia ochrony przed chłodem. W przypadku ślubu kościelnego w dobrym tonie jest, by uszanować powagę świątyni i przed ołtarzem zasłonić ramiona i plecy. Co jednak wybrać: szal czy bolerko?



  • Bolerko – najbardziej klasyczne okrycie dla panny młodej. Może być też uszyte z delikatnej koronki, jedwabiu lub tiulu, przybrać formę poncza bez rękawów, tradycyjnej narzutki na plecy, dopinanych rękawków lub etoli. Ważne, by dobrze komponowało się z materiałem i fasonem sukni ślubnej.

  • Szal – dobrze sprawdzi się zwłaszcza w okresie letnim. Nie ogrzeje, jednak skromnie osłoni plecy i ramiona.